Centrs Dardedze: jautājumi par ekrānu lietošanu ģimenēs kļūst arvien aktuālāki

23.05.2016

Centrs Dardedze: jautājumi par ekrānu lietošanu ģimenēs kļūst arvien aktuālāki

Lai mudinātu vecākus un bērnus ikdienā mazāk laika pavadīt pie dažādiem ekrāniem, “Centrs Dardedze” šajā pavasarī aicināja ikvienu ģimeni pievienoties izaicinājumam “Vesela diena”, pavadot vismaz vienu pilnu dienu bez televizoriem, datoriem un mobilajām ierīcēm. Šodien, 21.maijā, kampaņa noslēgusies ar informatīvu akciju un aktīvāko ģimeņu tikšanos Pārdaugavas svētku ietvaros Arkādijas parkā.

Kampaņas laikā kopš marta sākuma filmiņu “Homo tabletis” par planšetbērnu un planšetvecākiem “Youtube” kanālā noskatījušies teju 10 000 cilvēku, bet sociālajā tīklā “Facebook” to redzējuši gandrīz 200 000 cilvēku, tostarp vairāk kā 3000 reizes cilvēki ar to dalījušies tālāk. Daudzi arī izmantojuši iespēju atzīmēt (jeb “ietagot”) pie filmiņas savus vīrus, sievas vai draugus, lai aicinātu padomāt par dažādu ierīču lietošanas ieradumiem ģimenē. Savukārt māmiņas un blogu autores atsaucās uzaicinājumam kļūt par kampaņas vēstnesēm, rakstot par savu “Veselas dienas” pieredzi un tādējādi iedvesmojot iesaistīties arī citus.

“Ģimenes ir dažādas – vienas spēj iedibināt ekrānu lietošanas ieradumos veselīgu līdzsvaru, bet citas ātri vien uzskata cīņu ar ekrāniem par zaudētu. Daudziem vecākiem šī tēma ir neskaidra – kur ir robeža starp ierīču pozitīvo ietekmi un kad tās kaitē, tāpēc mēs skaidrojam riskus un piedāvājam konkrētus ieteikumus, kurus var ieviest ikviena ģimene. Mūsu galvenais mērķis bija aicināt pirmsskolas vecuma bērnu vecākus padomāt, kādi ieradumi ģimenē jau izveidojušies, kāda ir to ietekme, un atgādināt, ka nekad nav par vēlu tos virzīt veselīgā gultnē – ar saprotamiem noteikumiem un bērna vecumam piemērotu saturu,” atgādina “Centrs Dardedze” psiholoģe Daina Dziļuma.

“Viedierīces pastāvīgi piesaista arī mūsu pašu – pieaugušo uzmanību, tāpēc jo īpaši svarīgi regulāri ieplānot konkrētu laiku, kad bērniem tiek nedalīta vecāku uzmanība. Neatkarīgi no tā, vai šai laikā kopīgi darām mājas darbiņus, dodamies izbraucienos pie dabas vai spēlējamies – kopā priecīgi pavadīts laiks ir vērtīgākais, ko varam ieguldīt savos bērnos. Mēs ceram, ka daudzās ģimenēs “Vesela diena” kļūs par regulāru ieradumu.”

Kā ziņots, atbilstoši “Centrs Dardedze” un “SolidData” veiktajam pētījumam Latvijā mobilās ierīces skatās katrs otrais bērns vecumā līdz diviem gadiem un 89% bērnu vecumā no trīs līdz sešiem gadiem, taču psihologi norāda, ka pārāk agra un nekontrolēta planšetdatoru vai viedtālruņu lietošana var kļūt par iemeslu bērna impulsivitātei, agresijai, paškontroles grūtībām un miega traucējumiem.

Lai skaidrotu mobilo ierīču ietekmi uz bērnu, kampaņas ietvaros vecākiem tika izveidota mājaslapa http://homotabletis.org/lv, kurā apkopoti arī ieteikumi drošai mobilo ierīču lietošanai lielākiem bērniem. Kampaņas “Vesela diena” lapā https://www.facebook.com/veseladiena/ pieejami ģimeņu pieredzes stāsti par pavadīto dienu, kā arī ieteikumi aktivitātēm kopā ar bērniem. Savukārt 23.maijā plkst. 18:30 “Centrs Dardedze” telpās šīs tēmas plašāk tiks aplūkotas nodarbībā “Bērns un ekrānierīces” - vecākiem, kam ir bērni vecumā līdz 7 gadiem.

„Centrs Dardedze” ir nevalstiska organizācija, kuras mērķis ir pasargāt bērnus no vardarbības un nodrošināt tiešu palīdzību tiem bērniem, kas cietuši no seksuālas, fiziskas, emocionālas vardarbības vai novārtā pamešanas. “Centrs Dardedze” darbojas kopš 2001.gada.

Kampaņas vietne: www.homotabletis.org

Kampaņas Facebook lapa: https://www.facebook.com/veseladiena/

Informāciju sagatavoja:
Anda Avena,
Centrs Dardedze brīvprātīgā
Tel. 26752708

 

Atpakaļ
       Ziedot

Piesakies ziņām epastā

Vecākiem
Speciālistiem