Pedagogiem: izglītības programma bērnu un pusaudžu pašapziņas veicināšanai

“Centrs Dardedze” piedāvā skolu pedagogiem piedalīties bezmaksas seminārā un apgūt pasaulē plaši izmantotu izglītojošu programmu “Esi pārliecināts!”, kuras mērķis ir stiprināt pusaudžu pašapziņu un veselīgu attieksmi pret savu ķermeni.

Par programmas saturu

Šobrīd Latvijā piedāvājam pedagogiem bezmaksas seminārus un mācību materiālus divām vecuma grupām – 8-11 gadus veciem bērniem un 11-14 gadus veciem bērniem.

Mācību materiāls “Lieliskais es!” (8-11 vecuma grupai) ietver šādas tēmas:

  • Kā mūs ietekmē skaistuma ideāli medijos? Nodarbību laikā bērni analizēs, kā televīzijā, žurnālos, filmās un reklāmās tiek piesaistīta mūsu uzmanība un veidoti skaistuma ideāli. Bērni izpratīs, kā mediji var negatīvi ietekmēt paštēlu, un domās veidus, kā viņi var mazināt skaistuma ideālu radītās sekas pašu dzīvēs.
  • Vai ir labi salīdzināt sevi ar citiem? Bērni diskutēs par to, kā sevis salīdzināšana ar citiem var būt kaitīga, un izveidos sarakstu ar unikālām īpašībām, kas viņiem sevī patīk.
  • Mobings izskata dēļ. Bērni izzinās, kā notiek mobings otra cilvēka izskata dēļ, un analizēs, kā rīkoties šādās situācijās.

Mācību materiāls “Esi pārliecināts!” (11-14 vecuma grupai) uzrunā šādus tematus:

  • Lai risinātu ar ķermeņa uztveri un pašapziņas problēmām saistītus jautājumus, programma pievēršas tādām tēmām kā izskats, skaistuma uztvere un ķermeņa tēls.
  • Programmā tiek analizēts, kā modeļu, aktieru un slavenību tēls tiek radīts un mākslīgi pilnveidots, lai radītu “ideālu”, kuram bērni bieži vien tiecas līdzināties.
  • Nodarbības palīdz bērniem veidot prasmes un uzvedību, kas veicina pozitīvu pašvērtējumu un ķermeņa pašapziņu.

Piedaloties seminārā, jūs iegūsiet metodiskos materiālus 5 nodarbību vadīšanai attiecīgā vecumposma bērniem. Šis materiāls varētu īpaši noderēt sociālo zinību skolotājiem, jo saturs atbilst mācību programmā paredzētajām tēmām, kā arī klašu audzinātājiem un citiem pedagogiem.

Programmas ietvaros bez maksas pieejami arī praktiski ieteikumi bērnu vecākiempieejams šeit.

Pieteikšanās

Šobrīd notiek pieteikšanās pedagogu semināriem, kas notiks 2023. gada rudenī:

  • 11-14 vecuma grupa: seminārs pedagogiem 14. septembrī 10.00-13.00 – reģistrācija šeit (grupa pilna!).
  • 8-11 vecuma grupa: seminārs pedagogiem 27. septembrī 10.00-13.00 – reģistrācija šeit (grupa pilna!); 2.oktobrī 10.00-13.00 – reģistrācija šeit (vēl ir iespējams pieteikties).

Problēmas pamatojums

Mūsdienās mediju un sociālo tīklu ietekmē vairāk kā jebkad agrāk bērni un jaunieši izjūt spiedienu izskatīties “perfekti” un atbilst iedomātiem ideāliem. Rezultātā daudzi pusaudži uzstāda sev nesasniedzamus mērķus, kas var būt kaitējoši un ar tālejošām sekām.

Pašvērtējums attiecībā uz savu izskatu ļoti būtiski ietekmē daudzas pusaudžu dzīves jomas. 2021.gadā Baltijas valstīs veikts pētījums, aptaujājot 10 līdz 17 gadus vecas meitenes par viņu pašapziņu, kā arī attieksmi pret savu ķermeni un izskatu. Tajā noskaidrots, ka Latvijā negatīvas domas par savu izskatu traucē saskarsmē ar citiem cilvēkiem katrai otrajai meitenei, 34% tas liek izvairīties no sava viedokļa paušanas, savukārt 37% pusaudžu ietekmē viņu mērķus un ambīcijas. Katra ceturtā meitene (27%) norāda, ka bieži izjūt kaunu par to, kā izskatās.

Arī jūs, kā pedagogi, visticamāk, esat novērojuši negatīvo iespaidu, ko sabiedrības spiediens var izdarīt uz jauniešu dzīvēm – tas var apdraudēt bērnu emocionālo līdzsvaru, fizisko veselību, kā arī traucēt sasniegt katra bērna personīgo potenciālu.

Par iniciatīvu

Izglītojošā programma tiek piedāvāta sadarbībā ar skaistumkopšanas zīmolu “Dove”. “Dove” projekts “Esi pārliecināts!” ir sācies jau pirms 15 gadiem, palīdzot vecākiem, pedagogiem un jauniešu līderiem izglītot bērnus par veselīgu pašapziņu visa pasaulē. Līdz šim izglītojošās programmās uzrunāti vairāk nekā 60 miljoni bērnu un jauniešu 142 valstīs, un šobrīd programmu ieviešana sākas Baltijas valstīs.

Materiāli ir radīti sadarbībā ar pasaulē vadošajiem ekspertiem izskata radītas trauksmes novēršanā un ķermeņa pašapziņas veicināšanā, tai skaitā psiholoģijas profesori Sjūzenu Pekstoni (Austrālija).

Svarīgi: nodarbībās bērniem netiek reklamēti nekādi “Dove” produkti. Programmas mērķis ir palīdzēt bērniem un jauniešiem justies labi savā ķermenī, sniedzot viņiem zināšanas un prasmes, kas veido, stiprina un aizsargā veselīgu pašapziņu. Nodarbības tiek vadītas bez maksas.

Projektu finansē “Unilever Baltics”.

Plašāka informācija: annija.kandate@centrsdardedze.lv