Visefektīvāk ir seksuālo vardarbību pret bērnu novērst, pirms tā ir notikusi. Tie bērni, kuru vecāki velta laiku, lai izprastu, kas ir seksuāla vardarbība, kā to atpazīt un kā rīkoties, lai novērstu risku to piedzīvot savam bērnam, noteikti ir krietni vairāk pasargāti nekā tie bērni, kuru vecāki to nedara.
Ir vairāki pamatprincipi, kuriem ikviens vecāks jau tagad var sekot, lai pasargātu bērnus no seksuālas vardarbības:
- Nosakiet un ievērojiet savā ģimenē robežas, kas apliecina, ka ikvienam ģimenes loceklim ir tiesības uz privātumu, ģērbjoties, mazgājoties, apmeklējot tualeti, guļot vai veicot citas intīmas darbības. Ikvienam ģimenē ir pienākums šīs robežas ievērot.
- Demonstrējiet šīs robežas, parādot, kā savā dzīvē dažādās situācijās sakāt “nē”. Māciet saviem bērniem, ka viņu “nē” tiks respektēts gan rotaļājoties, kutinot, gan apmīļojot, apskaujot. Piemēram, ja bērns nevēlas dot buču satiekoties ar vecvecākiem, pārliecinieties, ka jūsu bērns zina, ka viņš/a drīkst to nedarīt, ka ir veids, kā jūsu bērns dara jums to zināmu, un ka jūs spējat vecvecākiem to paskaidrot un viņi to saprot.
- Ģimenē lietojiet un māciet bērniem korektus un atbilstošus dzimumorgānu apzīmējumus. Tieši tāpat kā mācām, ka deguns ir deguns un roka ir roka, svarīgi, lai bērni prot korekti nosaukt vārdā arī savas intīmās ķermeņa daļas.
- Esiet skaidri savā nostājā gan ar bērniem, gan pieaugušajiem par to, kas ir “pieļaujams”, bet kas – “nepieļaujams” pieskāriens. Tāpat māciet bērniem, ka nedrīkst lietot manipulēšanu vai kontroli, lai pieskartos cita cilvēka ķermenim.
- Paskaidrojiet atšķirību starp noslēpumu un pārsteigumu. Pārsteigumi rada prieku gan pirms, gan pēc tam, kad pārsteigums tiek atklāts. Noslēpumi parasti ietver informāciju, kas var sāpināt vai sadusmot pēc tam, kad šī informācija tiek atklāta. Ja noslēpumu glabāšana attiecībās ar kādu cilvēku kļūst par rutīnu, tas padara bērnu vieglāk ievainojamu un pakļaujamu vardarbībai.
- Vērojiet jebkādu nepieņemamu uzvedību gan no pieaugušo, gan jauniešu puses, jo bērni, īpaši mazi bērni, vēl tik labi nespēj atpazīt riskantas uzvedības pazīmes un sevi pasargāt.
- Sekojiet līdzi tam, kā jūsu bērns izmanto tehnoloģijas (viedierīces) – internetu, e-pastu, tērzēšanu, vebkameru, sociālos tīklus, fotogrāfiju un personiskas informācijas apmaiņu. Ilūzija par anonimitāti elektroniskajos medijos bieži pieļauj dažādu sociālu normu un noteikumu pārkāpšanu, kāda nenotiktu klātbūtnes saskarsmē. Cik vien iespējams pārliecinieties, lai bērnu saskarsme ar citiem tiešsaistē notiktu redzami un publiski.
Vairāk informācijas meklējiet www.pasargabernu.lv un www.dzimba.lv
Atcerieties – zinošs bērns ir pasargātāks bērns!