Atgādinājums vecākiem Covid-19 kontekstā

Situācijā, kad skolas tiek slēgtas un arī uz dārziņiem bērnus iesaka nevest, vecākiem ļoti svarīgi atcerēties: bērnus līdz 7 gadu vecumam nedrīkst atstāt mājās vienus bez pieaugušo uzraudzības (ne mājās, ne ārpus tās). Attiecībā uz bērniem, kuri jau ir sasnieguši 7 gadu vecumu, vecākiem ļoti rūpīgi jāizvērtē, vai bērns jau spēj pats par sevi parūpēties, zina, kas jādara negaidītās situācijās, un nebaidās palikt mājās viens.
Arī tādā ārkārtas situācijā kā šobrīd svarīgi atcerēties, ka bērnu drošība ir prioritāte – nepieskatīšana ir lielākais bērnu traumatisma iemesls ar ļoti nopietnām sekām bērna veselībai un dzīvībai. Vecākie bērni mazākos drīkst pieskatīt no 13 gadu vecuma.
Tāpat svarīgi padomāt par to, kā tiekam galā paši ar savām emocijām un kā šobrīd jūtas bērns. Kad sabiedrībā valda satraukums un bažas, bērni to spilgti jūt arī savās ģimenēs. Arī viņi dzird ziņas un pieaugušo sarunas. Būtiski, lai vecāki kontrolē, cik daudz bērni dzird satraucošas ziņas – protams, pieaugušie cenšas sekot līdzi notiekošajam, taču vienlaikus jāpadomā arī par to, lai vecāks pats spētu saglabāt vēsu prātu un pārāk liels negatīvās informācijas fons nesāktu bērniem kaitēt. Bērniem var būt grūti saprast notiekošo, un tas var viņus satraukt, bet mierīga un atvērta saruna var palīdzēt.
Iesakām vecākiem savos lēmumos balstīties uz drošiem informācijas avotiem, vispirms vienoties par ģimenes plāniem pieaugušo starpā un tad mierīgi pārrunāt tos ar bērniem:
1. Kas šobrīd notiek: 

Vecāki var bērna vecumam atbilstošā valodā pastāstīt, ka pašlaik pasaulē strauji izplatās nopietna saslimšana (vīruss). Lielākā daļa saslimušo neslimo pārāk smagi, taču ir svarīgi uzmanīties pašiem un arī nepadot slimību to tālāk citiem, tādēļ drošības pēc visi cilvēki Latvijā ir aicināti nedoties ceļojumos, nepulcēties lielos pasākumos un, ja iespējams, strādāt no mājām. Arī skolas un dārziņi, kur pulcējas bērni, uz laiku nestrādā, un ir ļoti svarīgi šos noteikumus ievērot – gan savai, gan citu drošībai.

2. Ko darīs mūsu ģimene: 

Vecāki var pastāstīt, ka mēs katrs esam atbildīgs par to, lai neļautu slimībai izplatīties tālāk, tāpēc arī mūsu ģimene tuvākajā laikā nedosies ceļojumos un neies atpūsties uz veikaliem, kino vai koncertiem (taču mēs varam, piemēram, mājās rīkot filmu vakarus, spēlēt spēles un doties pastaigās dabā – te varam aicināt bērnus izteikt viņu idejas). Jāizstāsta bērnam, kas viņu pieskatīs, kāda būs viņa dienas kārtība un ar ko viņš varēs nodarboties.

3. Kam īpaši jāpievērš uzmanība:

Vecākiem būtu ar savu piemēru jārāda un jāatgādina bērniem par to, cik svarīgi ir bieži un rūpīgi mazgāt rokas. Ja redzēsim, ka kāds cilvēks klepo vai šķauda, neiesim viņam tuvu klāt. Ja pašiem būs iesnas, klepus vai temperatūra, paliksim mājās. Nereti tieši mazie bērni vecākiem aizrāda, kad neievērojam kādus iepriekš pārrunātus noteikumus un palīdz ģimenes locekļiem rīkoties atbildīgi. Ja bērns uzzina, ka kāda drauga ģimene dodas ceļojumā vai atgriežas no ārzemēm, viņš var atgādināt draugam par to, ka pašlaik jāpaliek mājās, un noteikti pastāstīt par to saviem vecākiem.

Drošības sajūta ir viena no lielākajām vērtībām, kādu ģimene bērnam var sniegt, tāpēc katru ģimeni aicinām kopā ar bērniem pārrunāt, kas ļauj mums un mūsu bērniem ģimenē justies droši. Svarīgi padomāt, kas mūsu ģimenē šobrīd nav mainījies un kā mēs varētu palīdzēt mums justies droši? Bieži vien drošības sajūtu rada tieši šādas mierīgas, atvērtas un atbalstošas sarunas, kurās nav aizliegto tēmu un kurās katrs no klātesošajam ir uzklausīts.

Šis nav brīdis, kad mums jābūt perfektiem vecākiem ar teicami izpildītu dienas plānu. Teiksim, kā ir – tas nav nekas traģisks, ja bērns nav nekļūdīgi izpildījis matemātikas uzdevumu vai bērnudārznieks nav uz palodzes izdiedzējis zirņu dīgstus. Šis nav brīdis, kad pašiem sevi vai bērnus kritizēt un sodīt. Svarīgākais, ka mēs spējam saglabāt labas attiecības un katru dienu kādu brīdi veltām cits citam nedalītu uzmanību.

Aicinām ikvienu ģimeni izturēties pret šo situāciju atbildīgi, saglabāt mieru un izmantot iespēju vairāk laika pavadīt ar saviem bērniem.