Drošais brīvlaiks: kā mazināt seksuālas vardarbības pret bērniem riskus

Ir sācies vasaras brīvlaiks! Gaidīts, garš, aizraujošiem notikumiem bagāts. Lai visi brīvlaika piedzīvojumi būtu tikai ar priecīgu noskaņu, “Centrs Dardedze” speciālisti atgādina – vecāki, pārrunājiet vēlreiz ar saviem bērniem dažas būtiskas lietas!

Nedrošās situācijas

Ir ļoti būtiski, lai vecāki nevairotu aplamo priekšstatu vai mītu un nemācītu bērniem izvairīties no kāda konkrēta tipa cilvēkiem. Apzinieties paši un māciet bērnam, ka mēs bīstamus cilvēkus nevaram atpazīt pēc izskata, bet gan pēc viņu teiktā un viņu rīcības. Vecāki var mācīt bērnam, ka tas ir līdzīgi kā ar āboliem. No ārpuses mēs nevaram pateikt, kurš ābols ir labs, bet kurā dzīvo tārpi. Tas atklājas tikai tad, kad mēs ābolā iekožam vai pārgriežam uz pusēm. Tāpat ir ar svešiniekiem. Mēs nezinām, kura svešinieka nodomi ir labi, bet kura nē. To mēs uzzinām tikai tad, kad cilvēkus esam pazinuši ilgāku laiku.

Dzīvē patiesībā nav tik viegli atšķirt labos cilvēkus no sliktajiem. Sliktie cilvēki var izskatīties pēc labiem cilvēkiem. Viņi var arī izmantot dažādus trikus un viltu, lai liktu bērnam noticēt, ka viņi ir labi cilvēki. Bet, ja bērns būs vērīgs un ievēros noteikumus, kurus vecāki būs bērnam mācījuši, bērns spēs kontrolēt situāciju.

Tikpat nozīmīgi ir mācīt bērnam būt vērīgam ne tikai attiecībās ar svešiniekiem, bet arī ar cilvēkiem, kuri ir pazīstami – kaimiņiem, skolotājiem, treneriem, u.c.

Māciet bērnam jebkurā situācijā lietot savas maņas, lai atpazītu nedrošas situācijas: ar acīm mēs spējam saskatīt dažādus cilvēkus un ko viņi dara; ar ausīm mēs varam uzmanīgi klausīties tajā, ko šie cilvēki mums saka un ko viņi liek mums darīt; ar sirsniņu mēs varam sajust, vai tas ko šis cilvēks liek mums darīt ir pareizi vai nē; kājas mēs varam lietot, lai aizietu no situācijas, kur mums ir nedroša; un ar muti mēs varam izstāstīt pieaugušajam, ar kuru mēs jūtamies droši ( mamma, tētis, audzinātāja, auklīte, u.c.), par to, kas ir noticis un varam lūgt palīdzību.

Pārrunājiet ar bērnu, ka viņš drīkst teikt „nē”, ja kāds aicina viņu palikt vienatnē ar viņu mājās, mašīnā vai birojā telpā, ja vien vecāki to nav atļāvuši un nezina, kur Tu esi. Māciet šo likumu ievērot vienmēr visās situācijās, pat esot kopā ar cilvēkiem, kurus bērns labi pazīst.

Cik svarīgs ir bērnu personīgās drošības noteikums “Vispirms pasaki, tikai tad ej”?

Ļoti svarīgs bērnu personīgās drošības noteikums ir „Vispirms pasaki, tikai tad ej!” Jeb citiem vārdiem sakot: vienmēr palūdz atļauju saviem vecākiem vai citiem pieaugušiem cilvēkiem, kas Tevi pieskata, pirms Tu kaut kur dodies vai nu viens pats, vai kopā ar kādu citu cilvēku. Lielākā daļa mazu bērnu zina, ka viņi nedrīkst doties līdzi svešiem cilvēkiem, taču viņi labprāt ietu kopā ar cilvēku, kuru viņi pazīst – kaimiņu, draugu vecākiem, utml. Ir svarīgi, lai bērni iemācītos vienmēr informēt (palūgt atļauju) savus vecākus vai citus par sevi atbildīgos pieaugušos, pirms viņi dodas kaut kur prom ar jebkuru cilvēku. Šāda apgūta stratēģija pasargās viņus no potenciāli bīstamām situācijām, un palīdz vecākiem vienmēr zināt, kur atrodas viņu bērni. Izspēlējiet ar bērniem dažādas situācijas, piemēram, kā Tu rīkotos, ja kaimiņš ietu uz veikalu un aicinātu Tevi līdzi, solot, ka nopirks Tev par to saldējumu? Mudiniet, lai bērns skaļi un droši kaimiņam spētu atbildēt: „Nē, man vispirms ir jāiet pajautāt savai mammai (tēti, auklītei…), vai es drīkstu iet Tev līdzi.

Ja Jūs būsiet ar bērnu izspēlējuši lomu spēles, modelējot dažādas situācijas, tas bērnam palīdzēs justies drošākam un pārliecinātākam tad, kad radīsies līdzīgas situācijas, un viņš nevilcinoties zinās, kā rīkoties.

Ir svarīgi arī mācīt bērnam, ka viņš nedrīkst doties prom no spēļu laukuma kopā ar citiem cilvēkiem, ja vien jūs iepriekš neesat par to vienojušies.

Bērnu drošība attiecībās ar svešiniekiem

Ko Jūsu bērni zina par svešiniekiem? Vai viņi zina, kā sevi pasargāt no nolaupīšanas un citiem noziegumiem? Bērniem ir jāzina, kā izdarīt drošas izvēles un pieņemt lēmumus. Izlasiet šos drošības ieteikumus kopā ar saviem bērniem. Šie ieteikumi var novērst iespēju Jūsu bērnam kļūt par nozieguma upuri. Ir svarīgi pieminēt piemērus, lai pārliecinātos, ka bērni Jūs saprot. Izspēlējiet lomu spēli, kad esat kopā ar bērniem savās mājās, apkaimē un Jūsu bērna skolā. Uzdodiet tādus jautājumus kā „Ko tu darīsi, ja…” un izvadiet bērnu cauri visai notikumu gaitai. Gādājiet, lai Jūsu bērni saprot, ka Jums ir svarīga viņu drošība, un izmantojiet tālāk minētos piemērus, lai veicinātu diskusiju par šo tēmu.

 

KAS IR SVEŠINIEKS?

Svešinieks ir persona, ko Jūsu bērns nepazīst. Bērni bieži vien iedomājas “biedējoša briesmoņa” tēlu, kad vecāki piemin vārdu ”svešinieks”. Paskaidrojiet bērniem, ka svešinieks var izskatīties, izturēties jauki un būt labi ģērbts vai pat nēsāt uniformu.
Bērns var nokļūt situācijā, kad ir vajadzīga sazināšanās ar svešinieku, un tas var būt mulsinoši.  Piemēram, ja bērns apmaldās pārtikas veikalā, viņam ir nekavējoties jādodas uz kasi vai informācijas biroju , lai gan tas nozīmē runāšanos ar svešinieku. Iemāciet bērnam neklaiņot apkārt, Jūs meklējot. Bērnam ir jālūdz palīdzība kādam cilvēkam, kas strādā veikalā.

IEMĀCIET  BĒRNAM IEVĒROT  ŠOS NOTEIKUMUS PAR SVEŠINIEKIEM

 

  • No svešiniekiem, kas lūdz palīdzību bērniem, ir jāturas pa gabalu. Svešinieki nekādā gadījumā nedrīkst lūgt bērniem parādīt ceļu vai lūgt palīdzēt darīt ko tādu, ko viņi var paveikt paši, piemēram, atrast pazudušu kucēnu vai kaķēnu.
  • Nekad nepieņem no svešiniekiem tādas lietas kā saldumus, saldējumu vai naudu.
  • Nekad nekāp svešinieka mašīnā, pat ja viņš saka, ka aizvedīs Tevi pie mammas, vai lieto kādu citu aizbildinājumu.
  • Ja svešinieks lūdz parādīt ceļu, turies no viņa pa gabalu. Svešinieki nedrīkst lūgt palīdzību bērniem.
  • Nekad svešiniekam nesaki savu vārdu vai adresi.
  • Ja ar tevi mēģina runāt svešinieks mašīnā, pagriezies un skrien pretējā virzienā.
  • Ja svešinieks mēģina Tev sekot vai mēģina Tevi sagrābt, MŪC PROM, KLIEDZ un PASTĀSTI par to saviem vecākiem vai pieaugušajam, kuram uzticies. Bīstams svešinieks nevēlēsies nokļūt uzmanības centrā.
  • Sazinies ar vecākiem vai pieaugušo, kam uzticies, arī tad, ja Tevi kaut kur piedāvā aizvest pazīstams cilvēks.

DROŠĪBA MĀJĀS

 

  • Pastāsti savam bērnam, kā droši rīkoties, kad pie durvīm kāds zvana.
  • Nekad neatver durvis svešiniekiem.
  • Ja svešinieks zvana vai pieklauvē pie durvīm, liec bērnam paskatīties pa durvju actiņu vai pajautāt “Kas tur ir?”.  Ja šis cilvēks meklē Jūs, bērnam ir apmeklētājam jālūdz uzgaidīt un jāatstāj durvis aizslēgtas, līdz Jūs esat pieejams.  Ja Jūs neesat mājās, bērnam ir jāsaka, ka Jūs esat aizņemts, un jālūdz apmeklētājam atnākt vēlāk. Bērns var Jums nodot ziņojumu, bet viņš vai viņa NEKĀDĀ GADĪJUMĀ nedrīkst atvērt durvis.
  • Ja apmeklētājs neiet prom un Jūsu bērnam ir bail, lieciet bērnam piezvanīt uz 112.
  • Bērns nekad nedrīkst atstāt pagalmu vai spēļlaukumu, ja nav saņēmis atļauju no vecāka vai atbildīgā pieaugušā.

Kā atbildēt uz telefona zvanu:

  • Atbildot uz telefona zvanu, bērns nedrīkst sniegt nekādu informāciju.  Ja zvanītājs jautā: ”Ar ko es runāju?” vai arī jautā, kam viņš ir piezvanījis,  ja bērns mājās ir viens.
  • Ja Jūsu bērns jūtas neērti vai nobīstas no kaut kā, ko saka zvanītājs, lieciet bērnam nolikt klausuli un Jums nekavējoties paziņot par šādu telefona zvanu vai zvaniem.

KO DARĪT ĀRKĀRTAS GADĪJUMĀ

Paskaidrojiet bērnam, ka gadījumā, ja kāds ir savainots, ja noticis nelaimes gadījums vai ugunsgrēks, nekavējoties ir jāzvana uz tālruņa numuru 112, lai saņemtu palīdzību.