Lielākā daļa vecāku nejūtas droši par savu bērnu aizsardzību no seksuālas izmantošanas riskiem

73% vecāku nejūtas droši par to, ka viņu bērni ir pasargāti no seksuālas izmantošanas riskiem, liecina “Centrs Dardedze” veiktā vecāku testa rezultāti. Organizācija aicina vecākus un speciālistus, kuri strādā ar bērniem, izglītoties par aktuālākajiem riskiem un preventīviem soļiem, savukārt bērnībā seksuālu izmantošanu piedzīvojušajiem cilvēkiem tiek piedāvāts pievienoties “Drošās telpas” kustībai.

“23.novembris Latvijā ir diena bērnu aizsardzībai no seksuālas izmantošanas, tāpēc mēs aicinām izmantot šo dienu izziņai un sarunām ar bērniem. Seksuāla izmantošana ir reāls risks bērnu dzīvē, jo tas visbiežāk pietuvojas nepamanīts tajās vidēs, par kurām šķietami jūtamies droši – tuvinieku lokā, skolā, sporta vai interešu izglītības vidē, kā arī viedierīcē, kas bērnam vienmēr ir līdzi. Izglītojoties par šo tēmu, vecāki jutīsies drošāk un varēs iekļaut šīs tēmas ikdienas sarunās ar bērniem – jo atvērtākas mūsu sarunas mājās, skolās un pulciņos, jo mazāk vietas vardarbībai un sliktajiem noslēpumiem,” uzsver “Centrs Dardedze” valdes locekle Agnese Sladzevska. Izglītojošā platforma ikvienam pieejama organizācijas mājaslapā.

Kā ziņots, šī gada pirmajos sešos mēnešos no dzimumnoziegumiem cietuši 184 bērni, taču pastāv ļoti liela plaisa starp reģistrētajiem noziegumiem un reālajiem vardarbības apmēriem. Vairumā gadījumu (84%) bērns ir iepriekš pazinis pāridarītāju. Lai aktualizētu šo problēmu sabiedrībā, “Centrs Dardedze” kampaņas “Lasi starp rindiņām” ietvaros Rīgas centrā vienu nedēļu piedāvāja apmeklēt “Ra-drošo telpu”, kurā ikvienam bija iespēja caur zīmējumiem un tekstiem atstāt uz telpas sienām savas emocijas, kā arī trenēties runāt par mulsinošo un dalīties ar idejām bērnu aizsardzībai.

“Ra-drošo telpu” nedēļas laikā apmeklēja vairāki simti interesentu, pakāpeniski aizpildot telpas baltās sienas un grīdu ar saviem vēstījumiem par bērnībā pieredzētajiem pāridarījumiem, kā arī emocijām, kādas izraisa bērnu seksuālas izmantošanas tēma. Lai arī turpmāk nodrošinātu bērnībā seksuālu izmantošanu piedzīvojušajiem cilvēkiem iespēju atbrīvoties no klusēšanas sloga, dalīties savos stāstos vai uzrakstīt savus jautājumus, “Centrs Dardedze” ir izveidojis īpašu e-pastu drosatelpa@centrsdardedze.lv. No janvāra iecerēts piedāvāt pieaugušajiem arī satikšanās iespēju, lai dalītos pieredzē, saņemtu atbildes uz aktuālākajiem jautājumiem un stiprinātu cits citu neformālā grupā.

Jebkurš cilvēks, kuram rodas aizdomas par aktuāliem bērnu seksuālas izmantošanas riskiem, tiek aicināts nekavējoties ziņot policijai 110 vai uzticības tālrunim 116111. Tā kā ne visi vecāki ir iesaistīti bērnu dzīvē, zinošiem un vērīgiem par bērnu seksuālas izmantošanas pazīmēm jābūt arī pirmsskolu personālam, skolu pedagogiem, interešu izglītības un sporta pulciņu vadītājiem un bērnu draugu vecākiem. Ziņošana var palīdzēt pasargāt ne tikai savu bērnu, bet arī atklāt noziegumus pret citiem bērniem. Jāatgādina, ka dzimumnoziegumiem nav noilguma un ziņot iespējams arī par agrākiem notikumiem.

Kampaņa “Lasi starp rindiņām” tapusi sadarbībā ar aģentūrām “Magic”, “KID Design”, “Deep White” un “Element Digital”. To informatīvi atbalsta “Delfi”, LSM, “JCDecaux”, “Clear Channel”, “DScreens”, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, “Spice” un “Mammām un tetiem”. “Ra-drošo telpu” izveidot palīdzēja “Neiburgu īpašumi”, “Digitālās drukas studija”, būvfirma “Robis”, “Vivacolor”, “No limits”, “Knopka productions” un “Balcia” apdrošināšana. Kampaņu līdzfinansē EEZ un Norvēģijas granti caur programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.