Lai Latvijā bērnu nopratināšana seksuālas izmantošanas lietās notiktu saudzīgāk, mēs strādājam pie “Bērna mājas” pilotprojekta ieviešanas. Nopratināšanā svarīga gan vieta – bērnam draudzīgas telpas, gan arī nopratinātāju prasmes.
Bērnu nopratināšanu veic psihologi – viņi noskaidro to informāciju, kas ir nepieciešama izmeklētājam, tiesu mediķim, sociālajam darbiniekam u.c. speciālistiem. Detalizēta traumējošu notikumu atcerēšanās līdzinās to atkārtotai pārdzīvošanai, tādēļ īpaši būtiski, lai nopratināšana notiek profesionāli – izvairoties no uzvedinošiem jautājumiem un bērnam draudzīgā formā.
Islandē veidotais “Bērna mājas” modelis pašlaik darbojas desmit Eiropas valstīs, tai skaitā Igaunijā un Lietuvā. Modeļa ieviešanu uzsākušas vēl desmit valstis. Dardedzes psihologi ir veikuši cietušo bērnu nopratināšanu vairāku gadu garumā, taču, ieviešot jauno sadarbības modeli, noder citu valstu pieredze, tāpēc @CentrsDardedze psihologi šomēnes devās uz Tallinu, lai nostiprinātu savas prasmes pie atzītiem jomas profesionāļiem.
“Bērna māja” – saudzīgākai bērnu nopratināšanai, kvalitatīvāku pierādījumu iegūšanai, efektīvākai institūciju sadarbībai. Pilotprojekts top ar Labklājības ministrijas, Tieslietu ministrijas, Tiesu administrācija atbalstu.
Informācija ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par informācijas saturu atbild nodibinājums “Centrs Dardedze”.