Homo Tabletis

Latvijā katrs otrais divgadnieks lieto mobilās ierīces – speciālisti iesaka nesteigties

Kampaņas mērķis ir skaidrot bērnu vecākiem riskus, kas rodas bērniem no pārāk agras un nekontrolētas mobilo ierīču (planšetdatoru, viedtālruņu) lietošanas, kā arī lai sniegtu ieteikumus drošai mobilo ierīču izmantošanai.

Latvijā mobilās ierīces skatās teju katrs otrais bērns vecumā līdz diviem gadiem (47%), un katrs trešais bērns šajā vecuma grupā skatās mobilās ierīces vismaz reizi dienā. Savukārt, vecumā no trīs līdz sešiem gadiem mobilās ierīces lieto 89% bērnu, noskaidrots “Centrs Dardedze” un “SolidData” veiktajā interneta aptaujā 2016. gada janvārī.

Atbilstoši pediatru ieteikumiem, bērniem vecumā līdz diviem gadiem nevajadzētu būt saskarei ar ekrānu ierīcēm, jo pieradums pie tām veidojas ļoti ātri un bērnam zūd interese par citām aktivitātēm, kas ir svarīgas viņa attīstībai. Savukārt, nedaudz vecākiem bērniem – trīs līdz sešu gadu vecumā – atbilstoši izvēlēts saturs var palīdzēt apgūt jauno, ja vien vecāki ir bērnam līdzās un ievieš konkrētus noteikumus attiecībā uz ierīces lietošanas ilgumu un biežumu.

“Vecāku vidū izplatīts mīts, ka viedtālruņa lietošana veicina sīkās muskulatūras attīstību, taču šīs kustības ir pārāk vienveidīgas. No viedierīcēm gadu vecs bērns neko neiemācās – pirmajos dzīves gados bērns vispilnvērtīgāk attīstās, kustoties, aktīvi spēlējoties un kontaktējoties ar tuvajiem cilvēkiem. Nereti mobilo ierīču pāragra vai pārmērīga lietošana ir viens no iemesliem, kāpēc bērns kļūst impulsīvs un agresīvs, viņam ir grūti koncentrēties. Skatoties filmiņas pirms gulētiešanas, var būt grūtības aizmigt. Bērna attīstību iespaido arī citi faktori, taču ierīču ietekme kļūst arvien izteiktāka,” skaidro “Centrs Dardedze” klīniskā psiholoģe Daina Dziļuma.

Kā atzīst eksperte, nesākt rādīt viedierīces ir daudz vieglāk nekā pārtraukt šo ieradumu, tomēr nekad nav par vēlu ko mainīt. Turklāt arī vecākiem pašiem jārāda pozitīvs piemērs un regulāri jāieplāno kopīgas ģimenes aktivitātes bez mobilajām ierīcēm. Ja vecākiem neizdodas noteikt bērna uzvedības robežas un palīdzēt bērnam kontrolēt savas emocijas, būtu jālūdz bērnu psihologa palīdzība. Latvijā bērniem un vecākiem pieejams arī diennakts uzticības tālrunis 116111.

Lai skaidrotu mobilo ierīču ietekmi uz bērnu, kampaņas ietvaros vecākiem izveidota mājaslapa http://homotabletis.org/lv, kurā apkopoti arī ieteikumi drošai mobilo ierīču lietošanai lielākiem bērniem. Tajā ievietots arī ilustratīvs videoklips, kuru ierunājis Māris Olte: ej.uz/homotabletis.

Kampaņu Latvijā īsteno “Centrs Dardedze” sadarbībā ar Polijas fondu “Nobody’s Children Foundation” un “OAK Foundation”. „Centrs Dardedze” ir nevalstiska organizācija, kuras mērķis ir pasargāt bērnus no vardarbības un nodrošināt tiešu palīdzību tiem bērniem, kas cietuši no seksuālas, fiziskas, emocionālas vardarbības vai novārtā pamešanas. “Centrs Dardedze” darbojas kopš 2001.gada.

Paldies, visiem, kas iesaistījās kampaņas veidošanā, bet īpaši liels paldies Mārim Oltem, kas uzreiz, atsaucās ierunāt video rullīti, paldies Mārim Kristapsonam no Radio SWH, kas nodrošināja ierakstu, paldies Solid Data par aptaujas veikšanu, Diānai Zandei par atsaucību. Paldies brīvprātīgo komadai – īpaši Andai Avenai, kas uzņēmās koordinēšanu un Ilzei Bergmanei.

Kampaņas video

Kampaņas rezultāti

Aptaujas “Bērnu audzināšana” rezultāti
Aptaujas “Bērnu audzināšana” rezultāti 0-2 gadi
Aptaujas “Bērnu audzināšana” rezultāti 3-6 gadi

Boršūra

Boršūra

Mājas lapa

homotabletis.org

Akcija Vesela diena

https://www.facebook.com/veseladiena/