2011.gada rudenī tika īstenota sociālā kampaņa “Sliktais pieskāriens”, kuras mērķis bija veicināt sabiedrības izpratni par to, kas ir seksuāla vardarbība pret bērnu, kā bērnus pasargāt no potenciālajiem vardarbības riskiem, un kā palīdzēt bērniem, kas ir cietuši no seksuālas vardarbības. Viens no kampaņas uzdevumiem bija veicināt normatīvā regulējuma pilnveidošanu mūsu valstī, pievienojoties staurptautiskajiem dokumentiem, kas regulē jautājumus attiecībā uz bērnu seksuālās izmantošanas atklāšanu, noziegumu izmeklēšanas gaitu un bērnu seksuālās izmantošanas novēršanu.
Seksuālā vardarbība pret bērnu ir visretāk atklātais vardarbības veids, jo mazi bērni visbiežāk par seksuālu vardarbību neziņo, jo neizprot, kas ar viņiem notiek, bet lielāki bērni mēdz to slēpt, jo izjūt kaunu, vainu vai bailes. Pētījumi apliecina, ka tikai 30% bērnu, kuri cietuši no seksuālās izmantošanas, izstāsta par to bērnībā, pārējie šo smago noslēpumu nes sev līdzi pieaugušā dzīvē. Ja bērnu seksuālās izmantošanas gadījums paliek neatklāts, tad bērns nesaņem savlaicīgu palīdzību, kas varētu mazināt traumas radītās sekas viņa tālākajā dzīvē.
„Sliktais pieskāriens” bija kampaņa[1] pret bērnu seksuālu izmantošanu, ko radījusi Polijas nevalstiskā organizācija The Nobodys Children Foundation sadarbībā ar reklāmas aģentūru Grey. Tā vienlaicīgi tika īstenota vairākās Austrumeiropas valstīs – Polijā, Moldovā, Ukrainā, Bulgārijā, Lietuvā un Latvijā. Latvijā kampaņas īstenotāji bija nodibinājums Centrs „Dardedze” sadarbībā ar septiņām partnerorganizācijām – krīzes centriem Latvijas reģionos.
Kampaņas aktivitātes:
- Īstenota mediju kampaņa, lai izglītotu sabiedrību.
- Organizēti semināri un nodarbības vecākiem „Audzināsim drošus vecākus nedrošā pasaulē”, piedāvājot praktiskus padomus, kā izglītot bērnus par personiskās drošības jautājumiem attiecībās ar citiem cilvēkiem, kā arī mācot rīcību gadījumos, kad rodas aizdomas par bērnu seksuālu izmantošanu.
- Organizēti semināri, konferences profesionāļiem, kas ikdienā strādā ar bērniem, mācot atpazīt seksuālā vardarbībā cietušu bērnu, kā arī iepazīstinot ar īpašām tehnikām, kas palīdz bērnam pārstrādāt seksuālās vardarbības rezultātā radušos traumu.
- Īstenotas nodarbības bērniem „Džimbas drošības ceļojums”, mācot, kā atpazīt nedrošas situācijas un kā tajās rīkoties, kā arī iemaņas, kas palīdzētu izvairīties no potenciālas vardarbības (www.dzimba.lv).
Kampaņa notika sadarbībā ar centra „Dardedze” reģionālajiem partneriem:
– Latgales reģionālais atbalsta centrs „Rasas pērles”: Rugāju novads, Egļusala, tālrunis 65463494, e-pasts: rasas_perles@inbox.lv
– Dobeles sociālo pakalpojumu centrs: Dobele, Brīvības iela 11, tālrunis 63721631
– Nodibinājums Centrs „Valdardze”: Valmiera, Raiņa iela 9, tālrunis 64220686, e-pasts: valdardze@inbox.lv
– Talsu novada krīžu centrs: Talsi, Saules iela 7, tālrunis: 63291147, e-pasts: info@krizucentrs.lv
– Nodibinājums „Zantes ģimenes krīzes centrs”: Skolas iela 4, Zantes pagasts, Kandavas novads, tālrunis: 26353631, zanteberniem@inbox.lv
– Nodibinājums „ Bērnu un ģimenes atbalsta centrs „ Allaži”: Allažu pagasts, Siguldas novads, tālrunis: 67148606, e-pasts: info@allazukrizucentrs.lv
– Krīzes centrs ģimenēm ar bērniem „Paspārne”: Talsu iela 39, Ventspils,tālrunis: 63661515, e-pasts: pasparne_kc@inbox.lv
Kampaņu atbalstīja īpaši Kampaņas „Sliktais pieskāriens” aģenti (sociālie darbinieki) 25 Latvijas novados – Pāvilostas, Rojas, Talsu, Brocēnu, Jaunpils, Dobeles, Ozolnieku, Bauskas, Skrīveru, Viesītes, Babītes, Stopiņu, Garkalnes, Saulkrastu, Krimuldas, Salacgrīvas, Beverīnas, Līgatnes, Strenču, Gulbenes, Balvu, Viļānu, Krustpils,Līvānu un Dagdas novados.
Radio klipi:
Latviešu valodā:
Krievu valodā:
Plakāti:
Kampaņas „Sliktais pieskāriens” finansiālie atbalstītāji:
Oak foundation, Nīderlandes karalistes vēstniecība un Eiropas Komisija
Kampaņas norise Latvijā bija iespējama pateicoties mūsu atbalstītājiem:
Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, Diena, draugiem.lv, mammamuntetiem.lv, Bez tabu, Tvnet, JCDecaux Latvija, Pilsētas līnijas, studija Marana, Dardedze Hologrāfija, Grey Rīga, Cohn&Wolfe Latvija.
Vairāk informācijas par kampaņu: www.bernskacietusais.lv/lv/sliktais_pieskariens/
[1] Kampaņa „Sliktais Pieskāriens” tika rīkota projekta „Vardarbībā cietušo bērnu tiesību aizstāvība, psiholoģiskais atbalsts un bērnu tiesību garantējošas iztaujāšanas procedūras” (Protecting the right of child-victims of crime to psychological assistance and child-friendly interviewing procedures), projekta Nr.:JUST/2010/FRAC/AG/105630-CE-0377129/00-61