Turpini bez pēriena!

Pēriens – paaudzēs mantota bērnu audzināšanas metode

Lai arī lielākā daļa jeb 83% Latvijas iedzīvotāju kā bērnu disciplinēšanas metodi ģimenē izvēlas sarunu, joprojām ir daļa, kas par labāko bērnu audzināšanas līdzekli atzīst pērienu, liecina Snapshots aptauja, kas veikta, uzsākot sociālo kampaņu „Tradīcijas, kas jālauž: turpini bez pēriena!”

Otra populārākā bērnu disciplinēšanas metode Latvijas ģimenēs ir dažādu privilēģiju liegšana, to par efektīvu atzinuši atzinuši 52% Snapshots respondentu, bet trešajā vietā ir rājiens, kuru kā iedarbīgu metodi izvēlas vidēji 28% aptaujāto.

Lai dalītos informācijā par to, kā disciplinēt bērnu, savienojot saprātīgu stingrību ar mīlestību, Centrs Dardedze savā 12 gadu jubilejas dienā uzsāka sociālu kampaņu „Tradīcijas, kas jālauž: turpini bez pēriena!”, aicinot pašvaldību sociālos darbiniekus uz informācijas dienu par vardarbību un bērnu personisko drošību.

„Fiziska vardarbība diemžēl joprojām lielā daļā sabiedrības tiek uzskatīta par pārbaudītu unefektīvu bērnu audzināšanas metodi. Vismaz reizi nedēļā Centra Dardedze speciālisti nodrošina audzināšanas konsultācijas vecākiem, kas jūtas apjukuši, saskaroties ar izaicinājumiem, ko sagādā bērnu audzināšana. Kā bērnu disciplinēt un kā panākt nevēlamas uzvedības pārtraukšanu? Šie un daudzi citi jautājumi nodarbina vecāku prātus laikā, kad bērns sāk apzināties sevi, pētīt pasauli un pārbaudīt robežas. Šajās situācijās bieži pietrūkst padoma un vecāki savā izmisumā ir gatavi ķerties pie “vecajām, labajām, pārbaudītajām” metodēm. Taču, der atcerēties, ka ir tradīcijas, kuras nevajadzētu nest cauri paaudzēm, unbērnu pēršana ir viena no tām”, norāda Laila Balode, nodibinājuma „Centrs Dardedze” konsultāciju centra vadītāja.

Ik gadu Centrs Dardedze īsteno vismaz vienu sociālu kampaņu, lai izglītotu sabiedrību par vardarbības pret bērnu problēmas ietekmi uz bērna pilnvērtīgu attīstību. Šogad savā 12. gadadienā Centrs Dardedze aicina katru aprīļa mēnesi atzīt par mēnesi bez fiziskas vardarbības pret bērnu!

Kampaņas idejas autori ir Nobody’s Children Foundation Polijā, īstenotāji Latvijā – nodibinājums „Centrs Dardedze”.

Plakāts lejupielādei (.pdf)