3 gadnieka emocijas

Bērni katru dienu pārdzīvo visdažādākās emocijas- gan pozitīvas, gan negatīvas. Dažkārt tās ir tik spēcīgas un intensīvas, ka pārņem bērnus un viņi nespēj savaldīties. Ar laiku bērni iemācās paši sevi nomierināt un tikt galā ar dažādajām emocijām. Vecāku mierinājums stresa situācijā ir svarīgs ikvienam bērnam.

Kāpēc visgrūtāk klājas trīsgadnieku vecākiem? 2-3 gadu vecumā visbiežāk sastopamas dusmu lēkmes. Savas emocijas bērni spēj savaldīt 45% gadījumu. Spēja kontrolēt savas emocijas un ārējās reakcijas attīstās lēnām un pakāpeniski un turklāt, šis attīstības process dažiem bērniem norit atšķirīgi. Reizēm šķiet, ka absurdās dusmu un strīdus situācijas nebeigsies nekad un mūs vecākus tas dzen izmisumā.

Mūsu vienīgā iespēja ir BŪT PACIETĪGIEM un mācīt bērniem emociju pašregulācijas prasmes.

Kā palīdzēt 3gadniekam

Vissvarīgākais priekšnosacījums ir spēja atpazīt un runāt par dažādām emocijām. Bērni nepiedzimst ar šo prasmi, tādēļ tas ir mūsu vecāku uzdevums to iemācīt viņiem! Vispiemērotākais brīdis kā vienmēr ir TIEŠI TAGAD.

  1. Lasīsim kopā ar bērniem grāmatas, pārrunsim tur atainotos notikumus un tēlu emocijas.
  2. Zīmēsim, līmēsim, veidosim priecīgus dusmīgas, bēdīgus, satrauktus (utml) tēlus.
  3. Kad bērni piedzīvo neveiksmi, palīdzēsim viņiem izteikt savas jūtas un mācīsim, kā nomierināties un turpināt iesākto.
  4. Spēlēsim lomu spēles, spēlējoties ar lellēm, dzīvniekiem, mašīnām, tādējādi bērni mācīsies runāt par emocijām un izprast citu cilvēku jūtas un viedokļus.
  5. Ikdienas lūgsim bērniem nosaukt  lietas, kas viņus šodien iepriecināja, apbēdināja un sadusmoja.
  6. Dziedāsim dziesmas un skaitīsim dzejoļus par emocijām.
  7. Palīdzēsim bērniem saprast un lietot vārdus “tagad”, “vēlāk”, “pirms”, “pēc”, “mazliet”, “pavisam”. Tas palīdz bērniem savaldīt impulsīvu uzvedību un viņi mācās pārdomāt un risināt problēmas.
  8. Smiesimies kopā ar bērniem, tas palīdz atvairīt negatīvās emocijas.
  9. Ļausim bērniem skriet, lekt, peldēt, tas mācīs viņiem pārvarēt nomācošas situācijas.
  10. Pieņemsim bērnu negatīvās emocijas un nenosodīsim viņus par to. Bērniem ir svarīgi izjust, ka viņi var dalīties ar savām emocijām un saņemt atbalstu un iedrošinājumu, kad nepieciešama palīdzība.
  11. Iedrošināsim bērnus un stiprināsim viņu kompetences/ stiprās puses.

 Vislabākā dāvana trīsgadniekam ir mūsu pacietība.

 

Pakstā izmantoti materiāli no Vecāku apmācību programmas “Bērnu emocionālā audzināšana”. info:  http://paligsvecakiem.lv/resursi/grupas-vecakiem/