Uzsākam kampaņu “Lasi starp rindiņām” bērnu aizsardzībai pret seksuālu izmantošanu

6. novembrī plkst. 12.00 “Centrs Dardedze” kopā ar radošo komandu atklāja izglītojošu kampaņu “Lasi starp rindiņām”, kuras mērķis ir novērst bērnu seksuālu izmantošanu, izglītojot vecākus un plašāku sabiedrību.

Šī gada pirmajos sešos mēnešos no dzimumnoziegumiem cietuši 184 bērni, un vairumā gadījumu (84%) bērns ir iepriekš pazinis pāridarītāju. Tāpat šogad pieaudzis pāridarījumu skaits bez fiziskas saskares ar bērnu, ar komunikācijas tehnoloģiju starpniecību, kā arī pornogrāfisku materiālu aprites noteikumu pārkāpumi, liecina Valsts policijas sniegtā informācija. Tikmēr starptautiskie pētījumi rāda, ka seksuālu izmantošanu piedzīvo vidēji katrs devītais bērns, kas parāda milzīgo plaisu starp reģistrētajiem noziegumiem un reālo vardarbības apmēru.

“Visbriesmīgākā un iznīcinošākā ir klusēšana. Tajā nekas netiek risināts, bet ar katru mirkli, ar katru gadu smagums tikai samilzt arvien vairāk un smacē ne tikai tevi pašu, arī tuvos, apkārt esošos cilvēkus. Un vienīgā izeja ir sākt runāt – kaut vai sākotnēji izdejojot, izdziedot, izzīmējot, izspēlējot, izstaigājot, bet sākt runāt. Runāšana un problēmas risināšana palīdz atbrīvoties no sāpīgās pieredzes un dod iespēju sākt dzīvot pilnvērtīgu dzīvi,” sacīja kampaņas vēstnese, aktrise un režisore Inga Tropa.

“Bērnu seksuāla izmantošana neatstāj vienaldzīgu nevienu. Taču šausmināšanās nevienam bērnam nepalīdz – palīdz mūsu aktīva rīcība. Šeit mēs esam radījuši telpu, kur atstāt savas emocijas un negatīvās pieredzes, patrenēt sevī prasmes pateikt “nē” un norunāt nost mulsumu no neērtām tēmām. Mēs katrs varam rīkoties, lai bērnus pasargātu – mūsu aicinājums ir izstaigāt zināšanu platformu “Dardedzes” mājaslapā, uzzinot no kādiem riskiem bērnus vajadzētu pasargāt un kā to darīt savā ikdienā,” skaidro “Centrs Dardedze” valdes locekle Agnese Sladzevska. Izglītojošā platforma pieejama mājaslapā www.centrsdardedze.lv.

Kampaņas atklāšanas pasākumā prezentēta īpaši izveidota “Ra-drošā telpa” Rīgā, Brīvības ielā 40, kur caur zīmējumiem un tekstiem ir iespēja atstāt uz telpas sienām savas emocijas par kampaņas tēmu, kā arī trenēties runāt par mulsinošo un dalīties ar idejām bērnu aizsardzībai. “Ra-drošā telpa” ikvienam interesentam pieejama vienu nedēļu – līdz 12. novembrim, darba laiks darba dienās no 12.00 līdz 19.00 un brīvdienās no 12.00 līdz 16.00. “Ra-drošajā telpā” notiks arī divas diskusijas – 8. novembrī par vecāku lomu un 9. novembrī par izglītības iestāžu lomu bērnu pasargāšanā, savukārt 11. novembrī šeit plānota rakstnieces Ingas Žoludes darbnīca.

“Ra-drošās telpas” idejas autores ir māksliniece, “KID Design” dizaina direktore un Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas dizaina katedras vadītāja, asociētā profesore Maija Rozenfelde un reklāmas aģentūras “Magic” ideju un tekstu autore Laura Lapiņa. Kā norāda kampaņas veidotāji, radošajā drošajā telpā mēs atklāti sarunājamies, velkam ārā to, kas pašlaik ir starp rindiņām, un kopīgi radām. Šeit gaidīti vecāki, mākslinieki, rakstnieki, sāpinātie un sadusmotie, un ikviens cits, kurš vēlas radoši izteikties par to, kā mēs varam pasargāt mūsu bērnus un radīt viņiem drošu bērnību.

Kampaņa “Lasi starp rindiņām” tapusi, pateicoties atbalstītājiem – “Magic”, “KID Design”, “Deep White”, “Element Digital”, “Neiburgu īpašumi”. To informatīvi atbalsta “Delfi”, LSM, “JCDecaux”, “Clear Channel”, “DScreens”, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, “Spice” un “Mammām un tetiem”. Savukārt, praktisku atbalstu sniedz “Digitālās drukas studija”, būvfirma “Robis”, “Vivacolor”, “No limits”, “Knopka productions” un “Balcia” apdrošināšana. Kampaņu “Lasi starp rindiņām” līdzfinansē EEZ un Norvēģijas granti caur programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.