Bērnu seksuālas izmantošanas novēršana – drošas vides veicināšana

Sabiedrības integrācijas fonds ir piešķīris finansējumu “Centrs Dardedze” projektam “Bērnu seksuālas izmantošanas novēršana – drošas vides veicināšana”, kura ietvaros plānojam pilotēt divus pakalpojumus – palīdzēt organizācijām veidot bērnu tiesību aizsardzības protokolus, savukārt pašvaldībām – veidot bērnu seksuālas izmantošanas prevencijas plānus.

Projekta īstenošanas laiks: 01.01.24 – 31.10.24

Finansējums: 23 958 eiro

Pakalpojuma «Bērnam droša organizācija» pilotēšana

Pēdējā laikā gan pasaules, gan arī Latvijas medijos regulāri izskan skaudri stāsti par gadiem ilgušu seksuālu izmantošanu jomās, kurās bērnam vajadzētu justies pavisam droši – baznīcā, sporta treniņos, vasaras nometnēs un citur. Minētie gadījumi ir tikai aisberga redzamā daļa, par kuru uzzinājusi plašāka sabiedrība – daudz vairāk ir to gadījumu, kuri tā arī nenonāk līdz tiesībsargājošajām iestādēm vai medijiem.

Ir skaidrs, ka cilvēki, kuriem radusies tieksme seksuāli izmantot bērnus, izvēlas darbu, kurš saistīts ar bērniem, taču no drošības viedokļa tā ir “pelēkā zona”. Ja nav izstrādāti mehānismi, kā ziņot par novēroto vardarbību, darbinieks izjūt bailes, bažas un neziņu, par ziņošanas kārtību, tādēļ nereti veic izvēli neziņot par novēroto.

Apzinoties riskus, ministrijas, policija, sporta organizācijas, nometņu rīkotāji, garīdzniecības pārstāvji un citas organizācijas, kuras strādā ar bērniem, pēdējā laikā ir apzinājušās, ka nevar turpināt gaidīt arvien jaunus skandālus. Ir jārīkojas preventīvi – tad, kad vēl nekas nav noticis. Mēs vēlamies palīdzēt organizācijām izveidot skaidras vadlīnijas drošas vides radīšanai, sniegt praktiskas mācības, kā arī palīdzēt izveidot skaidru rīcības shēmu savlaicīgai pārkāpumu atpazīšanai un reaģēšanai.

Pirmais projekta mērķis paredz pilotēt preventīvi izglītojošu atbalsta pakalpojumu organizācijām, kuras strādā ar bērniem. Pakalpojums sevī ietver bērnu tiesību aizsardzības protokola izstrādi organizācijās, kas strādā ar bērniem, un bērnu tiesību aizsardzības apmācību nodrošināšanu, lai veicinātu izstrādātā protokola iedzīvināšanu praksē. Ar tā palīdzību savlaicīgi tiek identificēti vardarbības pret bērnu riski, kā arī paredzēta konkrēta rīcības shēma vardarbības pret bērnu gadījumā.

Lai novērstu interešu izglītības organizācijās minētos riskus, tajās ir nepieciešams izstrādāt bērnu tiesību aizsardzības protokolu, kurā tiek:

–              definēti pozitīvas bērnu disciplinēšanas pamatprincipi;

–              identificēti vardarbības pret bērnu riski;

–              izstrādāti konkrēti algoritmi, kā rīkoties, lai novērstu riskus;

–              ieplānotas bērnu tiesību aizsardzības apmācības darbiniekiem, ietverot minētās tēmas.

Lai sasniegtu pakalpojuma mērķi un veicinātu bērnam drošu vidi iepriekš uzskaitītajās organizācijās, Centrs Dardedze speciālisti atbalstīs bērnu tiesību aizsardzības protokola izveidi divās organizācijās.

 

Pakalpojuma “Kā novērst bērnu seksuālas izmantošanas riskus: Preventīvā darba plāns pašvaldībās” pilotēšanas turpinājums

Ikviens speciālists – ārsts, pedagogs, policists vai sociālais darbinieks – redz tikai pavisam nelielu daļu no bērna un ģimenes situācijas, tāpēc uzzināt par “kopējo bildi” un nodrošināt efektīvu intervenci vardarbības pret bērnu novēršanai iespējams tikai tad, ja speciālisti sanāk kopā ar vienotu mērķi – atbalstīt ģimeni un mērķtiecīgi novērst pāridarījumu riskus.

Tāpat arī vardarbības novēršanas jomā kopumā – jebkurā no prevencijas līmeņiem visefektīvākais plāns veidosies tad, ja to kopīgi veido dažādu jomu speciālisti, taču nebūt ne visās pašvaldībās tā notiek. Ja pašvaldības sadarbības grupas sanāk kopā, tad visbiežāk tas notiek tāpēc, lai dzēstu kārtējo ugunsgrēku – mēģinātu reaģēt uz konkrētu, sarežģītu vardarbības gadījumu. Taču tas ir jau par vēlu un pāridarījums jau ir noticis.

Izveidojot pašvaldības iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu bērnu seksuālas izmantošanas prevencijas plānu, pāridarījumu ir iespējams novērst, vēl pirms tas ir noticis, un vislabāk to spēj izdarīt konkrētajā pašvaldībā dzīvojošie speciālisti, kuri zina iespējamos riskus. Mūsu mērķis ir sniegt pašvaldību speciālistiem atbalstu, zināšanas un metodoloģiju, kā mērķtiecīgi organizēt tās darbu vardarbības prevencijas laukā, ietverot visus trīs prevencijas līmeņus:

  • primāro, kad vēl nekas nav noticis,
  • sekundāro, kad ir paaugstināti riski,
  • terciāro, kad jānovērš vardarbības atkārtošanās.

Ja sākotnēji plāns tiks veidots bērnu seksuālas izmantošanas prevencijai, vēlāk pašvaldības sadarbības grupa varēs plānu paplašināt, ietverot arī citus vardarbības veidus.

“Centrs Dardedze” veic pilotprojektu sadarbībā ar trīs pašvaldībām – Madonu, Smilteni un Cēsīm. Pakalpojuma pilotēšana 2023. gadā tika uzsākta ar Aktīvo iedzīvotāju fonda finansējumu, savukārt 2024. gadā sadarbība turpinās ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu.

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.