Bērni līdz 3 gadu vecumam ir īpaši neaizsargāti
1 no 10 bērniem Eiropā cieš no smagas vardarbības ģimenē, taču bērni vecumā līdz 3 gadiem ir īpaši neaizsargāti pret vardarbības ģimenē riskiem. Vardarbības ģimenē pazīmes maziem bērniem bieži vien paliek nepamanītas, jo bērni paši vēl nespēj pastāstīt citiem par piedzīvoto. Zīdaiņa pieredze saglabājas kā neapzinātas, vārdos nenoformulētas atmiņas, ko nervu sistēma izmanto par pamatu visu turpmāko mūžu, un šī pieredze var izraisīt nopietnas un neatgriezeniskas sekas uz bērna veselību un labbūtību.
Jūs varat palīdzēt!
Pirmsskola ir vieta, kurā bērns pirmo reizi ilgstoši atrodas ārpus mājām. Bērnu aprūpes speciālistam ir iespēja ilgtermiņā sistemātiski novērot bērnu un pamanīt pazīmes, ka bērns ir cietis no vardarbības. Mēs vēlamies celt bērnu aprūpes speciālistu izpratni un stiprināt spēju atpazīt bērnu piedzīvoto vardarbību, piesaistīt atbalstu un sniegt traumas izpratnē balstītu aprūpi ikdienas darbā ar bērniem. Mērķa grupa: bērnu aprūpes speciālisti, kuri strādā ar bērniem vecumā no 0 līdz 3 gadiem.
PIEEJAMIE ATBALSTA RĪKI
Šobrīd izstrādāti vairāki atbalsta rīki, ko pirmsskolas izglītības iestādes var izmantot savā ikdienas darbā tieši ar mazajiem bērniem – līdz 3 gadu vecumam. Šie materiāli šeit pieejami bez maksas.
1. Vardarbības atpazīšanas un ziņošanas kārtības vadlīnijas (SPIED ŠEIT)
Mērķis: palīdzēt bērnu aprūpes speciālistiem atpazīt vardarbības ģimenē pazīmes un novirzīt ģimeni atbilstoša atbalsta saņemšanai.
Ko tajā atradīsiet:
- Pašnovērtēšanas instruments bērnu aprūpes speciālistiem – novērtējiet, kā šobrīd jūtaties jūs.
- Trīspakāpju skrīninga instruments – novērtējiet, vai bērnam ir traumatiskas pieredzes pazīmes.
- Ziņošanas vadlīnijas – uzziniet, kam un kā ziņot pazīmju gadījumā.
- Vadlīnijas komunikācijai ar vecākiem – uzziniet, kā veiksmīgi runāt ar bērnu vecākiem.
2. Traumas izpratnē balstītas aprūpes vadlīnijas (SPIED ŠEIT)
Mērķis: ar skaidrām vadlīnijām palīdzēt speciālistiem sniegt bērnam atbilstošu atbalstu ikdienas aprūpē, ņemot vērā bērna piedzīvoto vardarbību.
- Kas ir trauma?
- Traumas ietekme ilgtermiņā
- Traumas izpratnē balstīta aprūpe pirmsskolā
- Aprūpe bērniem līdz 3 gadu vecumam, kuri saskārušies ar traumatisku pieredzi
- Metodiskie materiāli, lai īstenotu traumas izpratnē balstītu aprūpi
MĀCĪBAS
Bieži vien vērtīgi materiāli netiek izmantoti, jo ir grūti saprast, kā tos praktiski pielietot ikdienas darbā, taču “Centrs Dardedze” speciālisti var palīdzēt.
Ja pirmsskolas izglītības iestādes vadītājs iepazinies ar augstāk minētajiem šiem materiāliem un vēlas nodrošināt savai komandai praktiskas mācības šo protokolu izmantošanā, aicinām pieteikties! Mācību laikā sniegsim praktisku informāciju par pieejamajiem resuriem – vardarbības atpazīšanas un ziņošanas kārtības protokolu, kā arī traumas izpratnē balstītas aprūpes protokolu.
Mērķa grupa: pirmsskolas izglītības iestādes vadītājs, vietnieks un darbinieki, kuri strādā ar bērniem līdz 3 gadu vecumam.
Mācību ilgums: 4 stundas (dalot pa 2 stundām vienā dienā – par konkrētu semināra norises laiku vienojamies ar katru iestādi)
Mācību cena: 300 eiro kolektīvam*
*Cena attiecināma, ja grupā ir līdz 20 cilvēkiem. Lielākam kolektīvam piemērojama cena pēc fiksēta cenrāža, par kuru lūgums sazināties privāti.
Mācību saturs
Par Vardarbības atpazīšanas un ziņošanas kārtības protokolu:
- Uzdevumi saistībā ar vardarbības pret mazu bērnu pazīmēm
- Praktisks ieskats novērtējuma pielietošanā pirmsskolā
- Padomi par ziņošanas kārtību, iezīmējot pedagoga lomu un kompetenci ziņošanā
- Lomu spēles, lai pilnveidotu prasmes komunikācijā vecākiem
- Ieskats pašskrīningā un pedagoga labbūtībā vai labsajutā, lai izvairītos no netīša kaitējuma bērnam
Par Traumas izpratnē balstītas aprūpes protokolu:
- Padziļināta informācija par pirmo 1 000 dienu nozīmi bērna attīstībā
- Izpratne par traumatisku pieredzi un sekām, ko tā rada
- Uzdevumi par traumas izpratnē balstītiem pamatprincipiem
- Praktiska informācija, kā ikdienā izmantot traumas izpratnē balstītu aprūpi
Plašāka informācija: annija.kandate@centrsdardedze.lv
***
Projektu “ECLIPS – Veicināt profesionālo kompetenci vardarbības novēršanā, ieviešot un īstenojot vadlīnijas un apmācību programmu pirmsskolas izglītības darbiniekiem” līdzfinansē Eiropas Savienības Tiesību, vienlīdzības un pilsonības (REC) programma saskaņā ar granta līgumu Nr. 101005642.